SKU: DB320-YAMBU-K8
In Stock
Calculate Shipping
Included:
1 x Blue Front Floating Disc Brake Rotor
1 x Silver Caliper Mounting Bracket
Compatibility:
Direct replacement for the following models:
Yamaha YZ450F 2008-2015
Features:
- High carbon stainless steel hardened and tempered to ensure low pad and rotor wear characteristics
- Suitable for left and right hand fitments
Dimensions:
Rotor Diameter 320mm
Rotor Thickness 5mm
Inner Clearance 118mm
Bolt Centre 134mm
Bolt Diameter 6.4mm
Installation:
Product Origin
(DB320-YAMBU-K8)
SKU DB320-YAMBU-K8
Brand Stopp
Shipping Weight 1.2000kg
Shipping Width 0.320m
Shipping Height 0.020m
Shipping Length 0.320m
Shipping Cubic 0.002048000m3
Unit Of Measure ea
Assembled Length 0.280m
Assembled Height 0.020m
Assembled Width 0.280m
Be The First To Review This Product!
Help other S3 Performance users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
Reviews
Others Also Bought
Blue 320mm Oversize Disc for Yamaha YZ125 YZ250 WR250, WR450 YZ250F, YZ450F