SKU: SCGORSP45BK
In Stock Only 2 Left!
Calculate Shipping
SCHWALBE Tire G-One RS Pro 45 - 622 | Race Pro V-Guard ADDIX Race TLR
Sidewall: Black
Schwalbe ADDIX Race
Schwalbe Race Pro
Schwalbe V-Guard
Schwalbe TLR
Schwalbe PRO
Technical data
Tire type: Folding tire
Application: Gravel
Size (inch): 28 x 1,70
Size (ETRTO): 45 - 622
Rubber compound: ADDIX Race
Carcass: Race Pro, 67 EPI
Profile: HS621
Tubeless compatible: yes
Hookless compatibility: yes
E-bike compatibility: E-25
Maximum air pressure: 4.5 bar (65 psi)
recommended inner rim width: 17 mm to 27 mm