SKU: ACE-CA080-164-B-W
Speedometer Range
Body Material
Preorder
Calculate Shipping
Black rimmed 80mm Needle Speedometer and Digital Multifunction Gauge to replace your original gauge
Features
Can mount through an 80mm dashboard hole, or mount to the handlebar using the included stainless steel bracket
Digital LCD can also display digital tachometer up to 19990rpm, or digital Speedometer up to 399km/h
Gear indicator calculates the gear by comparing speed and RPM. Can be switched off if not required
10 level backlight brightness for viewing in all light conditions
Flexible battery warning voltage setting from 11.0V to 17.0V
Odometer can be adjusted when the measurement is less than 30km for test and setup purposes
Universal wheel circumference setting from 1mm to 3999mm caters to Motorcycles, Cars, ATVs, Trucks, and Tractors.
Body Material Options:
This listing is for a black plastic body with black alloy bezel
See separate listings for different options:
Black plastic body with chrome plastic bezel
Dimensions
80mm diameter, 39.5mm deep
(ACE-CA080-164-B-W)
Features:
  • Integrates 6 LED warning lamps with different symbols depending on model.
  • Fast processor so can connect to pulse type gearbox speed sensors.
  • End user can adjust odometer when the odometer is less than 30km / 18.6 miles.
  • Universal wheel circumference setting range: 1-3999mm.
  • Excellent water resistantance and anti-vibration structure.
  • Digital tachometer displays up to 19,900rpm
  • Digital speed up to 399km/h / 247mph.
  • Dimensions: Ø85*56.1mm