SKU: ACE-CA085-263-CP-B
Speedometer Range
Body Material
In Stock Only 5 Left!
Calculate Shipping
Chrome rimmed 95mm Needle Speedometer and Digital Multifunction Gauge to replace your original gauge
Features
Can mount through an 85mm dashboard hole, or mount to the handlebar using the included stainless steel bracket
Digital LCD can also display digital tachometer up to 19990rpm, or digital Speedometer up to 399km/h
Gear indicator calculates the gear by comparing speed and RPM. Can be switched off if not required
10 level backlight brightness for viewing in all light conditions
Flexible battery warning voltage setting from 11.0V to 17.0V
Odometer can be adjusted when the measurement is less than 30km for test and setup purposes
Univeral wheel circumference setting from 1mm to 3999mm caters to Motorcycles, Cars, ATVs, Trucks, and Tractors.
Body Material Options:
This listing is for a chrome polished alloy body and bezel.
Please see other listings for other finish options:
Black plastic body with chrome plastic bezel
Black plastic body and bezel
Anodized black alloy body and bezel
Dimensions
Bezel outer diameter 95mm
Sleeve outer diameter 95mm
Total depth 47mm
Visible depth if panel mounted 10mm
Hole diameter for panel mounting 85mm
(ACE-CA085-263-CP-B)
- Classic 85mm analogue needle speedometer with digital LCD display for tacho and other features.
- Integrates 6 LED warning lamps with different symbols depending on model.
- Built-in RGB LED backlight, user can adjust his/her prefer backlight color.
- Backlight can be switched on independently.
- Fast processor so can connect to pulse type gearbox speed sensors.
- Allows end user to adjust odometer when the odometer is less than 30km / 18.6 miles.
- Universal wheel circumference setting range: 1-3999mm.
- Excellent water resistant, anti-vibration structure and noise immunity design.
Power Input: 12VDC
Speed Sensor: No Contact Magnetic Sensor and reed switch
Tacho Input: CDI or Ignition-coil signal
Wheel Circumference setting: 1mm-3999mm (1mm increment)
Operation Temperature: -10C to 80C inner housing
Storage Temperature: -25C to 85C inner housing
Size:
85mm dia x 56mm deep.