SKU: ACE-CA085-263-CP-W
Speedometer Range
Body Material
In Stock
Calculate Shipping
Chrome Polished 95mm Needle Speedometer and Digital Multifunction Gauge to replace your original gauge
Features
Can mount through an 85mm dashboard hole, or mount to the handlebar using the included  stainless steel bracket
Digital LCD can also display digital tachometer up to 19990rpm, or digital Speedometer up to 399km/h
Gear indicator calculates the gear by comparing speed and RPM. Can be switched off if not required
10 level backlight brightness for viewing in all light conditions
Flexible battery warning voltage setting from 11.0V to 17.0V
The odometer can be adjusted when the measurement is less than 30km for test and setup purposes
Univeral wheel circumference setting from 1mm to 3999mm caters to Motorcycles, Cars, ATVs, Trucks, and Tractors.
Body Material Options:
Black Anodized alloy body and bezel
Speedometer Needle Sweep options
Dimensions
Bezel (top ring) 100mm outer diameter (plastic option) / 95mm outer diameter (Alloy option)
Sleeve 95mm outer diameter
Total depth 47mm
The visible depth if panel-mounted 10mm
Hole 85mm diameter for panel mounting